Skip to main content

Mr. and Miss

The Kentucky Mr. and Miss Basketball honor recognizes the top high school senior basketball player in the state of Kentucky. The winners of the Mr. and Miss Basketball award wear #1 on his/her jersey in the summer all-star series against the Indiana High School All-Stars. The Kentucky Mr. Basketball award is the third oldest such award in the nation. The award is presented annually by the Kentucky Lions Eye Foundation.

2014 Mr. and Miss Kentucky Basketball

Ivy Brown & Quentin Snider

    • 1954
    • Vernon Hatton – Lafayette
    • 1955
    • Kenny Kuhn – Louisville Male
    • 1956
    • Kelly Coleman – Wayland
    • 1957
    • Billy Ray Lickert – Lafayette
    • 1957
    • Ralph Richardson – Russell County
    • 1958
    • Harry Todd Earlington
    • 1959
    • Pat Doyle – North Marshall
    • 1960
    • Jeff Mullins – Lafayette
    • 1961
    • Randy Embry – Owensboro
    • 1962
    • Mike Silliman – Saint Xavier
    • 1963
    • Mike Redd – Seneca
    • 1964
    • Westley Unseld – Seneca
    • 1965
    • Butch Beard – Breckenridge County
    • 1966
    • Mike Casey – Shelby County
    • 1967
    • Jim McDaniels – Allen County
    • 1968
    • Terry Davis – Shelby County
    • 1969
    • Ron King – Louisville Central
    • 1970
    • Robert Brooks – Richmond Madison
    • 1971
    • Jimmy Dan Conner – Anderson County
    • 1972
    • Jerry Thurston – Owensboro
    • 1973
    • Wesley Cox – Louisville Male
    • 1974
    • Jack Givens – Bryan Station
    • 1975
    • Dom Fucci – Tates Creek
    • 1976
    • Donna Murphy – Newport
    • Darrell Griffith – Louisville Male
    • 1977
    • Geri Grigsby – McDowell
    • Jeff Lamp – Ballard
    • 1978
    • Irene Moore – Breathitt County
    • Doug Schloemer – Holmes
    • 1979
    • Beth Wilkerson – Paris
    • Dirk Minniefield – Lafayette
    • 1980
    • Lisa Collins – Laurel County
    • Ervin Stepp – Phelps
    • 1981
    • Lillie Mason – Olmstead
    • Phil Cox – Cawood
    • 1982
    • Connie Goins – Western Hills
    • Todd May – Virgie
    • 1983
    • Clemette Haskins – Warren Central
    • Winston Bennett – Louisville Male
    • 1984
    • Carol Parker – Marshall County
    • Steve Miller – Henry Clay
    • 1985
    • Brigette Combs – Whitesburg
    • Tony Kimbro – Seneca
    • 1986
    • Kris Miller – Owensboro Catholic
    • Rex Chapman – Apollo
    • 1987
    • Mary Taylor – Marshall County
    • John Pelphrey – Paintsville
    • 1988
    • Kim Pehlke – Doss
    • Richie Farmer – Clay County
    • 1989
    • Lisa Harrison – Southern
    • Allen Houston – Ballard
    • 1990
    • Kim Mays – Knox Central
    • Dwayne Morton – Louisville Central
    • 1991
    • Ida Brown – Sheldon Clark
    • Jermaine Brown – Fairdale
    • 1992
    • Becky McKinley – Bullitt East
    • Tic Rogers – Hart County
    • 1993
    • Brandi Ashby – Webster County
    • Jason Osborne – Louisville Male
    • 1994
    • Laurie Townsend – Apollo
    • Elton Scott – Marion County
    • 1995
    • Ukari Figgs – Scott County
    • Charles Thomas – Harlan
    • 1996
    • Jamie Walz – Highlands
    • Daymeon Fishback – Greenwood
    • 1997
    • Rachel Byars – Union County
    • Brandon Davenport – Owensboro
    • 1998
    • Beth Vice – Montgomery County
    • J.R. VanHoose – Paintsville
    • 1999
    • Jody Sizemore – Leslie County
    • Rick Jones – Scott County
    • 2000
    • Jenni Benningfield – Assumption
    • Scott Hundley – Scott County
    • 2001
    • Katie Schwegmann – Bishop Brossart
    • Josh Carrier – Bowling Green
    • 2002
    • Erica Hallman – Holmes
    • Brandon Stockton – Glasgow
    • 2003
    • Megan Gearhart – West Carter
    • Ross Neltner – Highlands
    • 2004
    • Crystal Kelly – Sacred Heart
    • Chris Lofton – Mason County
    • 2005
    • Carly Ormerod – Sacred Heart
    • Domonic Tilford – Jeffersontown
    • 2006
    • Arnika Brown – Christian County
    • Walt Allen – South Laurel
    • 2007
    • Rebecca Gray – Scott County
    • Steffphon Pettigrew – Elizabethtown
    • 2008
    • Tia Gibbs – Butler Traditional
    • Darius Miller – Mason County
    • 2009
    • Adia Mathies – Iroquois
    • Jon Hood – Madisonville North Hopkins
    • 2010
    • Sara Beth Barnett – Lexington Christian Academy
    • Elisha Justice – Shelby Valley
    • 2011
    • Sara Hammond – Rockcastle
    • Anthony Hickey, Jr. – Christian County
    • 2012
    • Sydney Moss – Boone County
    • Nathan Dieudonne – Trinity
    • 2013
    • Makayla Epps – Marion County
    • Dominique Hawkins – Madison Central
    • 2014
    • Ivy Brown – LaRue County
    • Quentin Snider – Ballard